Zubní sklovina

Sklovina je průhledná bílá hmota, která je nejtvrdší a nejvíce mineralizovanou látkou v těle.

Sklovina je vnější vrstva zubů a ta nejvíce exponovaná oblast v ústech. Je to přirozená ochrana našich zubů před plakem, zubním kamenem, kazy a přecitlivělostí dentinu.

Zuby, stejně jako kostní tkáň obratlovců, jsou vytvořeny z přírodního kompozitního materiálu, jehož hlavní složkou je anorganický „uhličitan hydroxyapatitu“, který tvoří 65–70 % hmotnosti dentinu a přes 90 % hmotnosti skloviny. Zubní sklovina je tenký vnější povrchový povlak na našich zubech a je považována za nejsilnější a nejtvrdší biogenní materiál. Zubní sklovinu tvoří převážně velké prizmatické krystaly hydroxyapatitu s vysokým stupněm krystaličnosti a velmi nízkým procentem bílkovin.

Za běžných podmínek je hydroxyapatit ve sklovině a dentinu rozdělen na vysoce intenzivní a tvrdé vrstvy, které zaručují integritu našich zubů.

Nedostatek hydroxyapatitu a mechanické a chemické opotřebení způsobené vnějšími faktory, jako je konzumace kyselých potravin nebo potravin bohatých na cukr, obrušování zubů, profesionální bělení zubů, používání rovnátek, vedou k demineralizaci zubní skloviny, která způsobuje poškození a vytváří mikroškrábance, které jsou pouhým okem neviditelné, ale vytváří tak optimální mikroprostředí pro růst bakterií. Sklovina a dentin se zhoršují a demineralizují.

POŠKOZENÁ SKLOVINA

OPRAVENÁ SKLOVINA

Eroze skloviny je progresivní, dokonce i u lidí, kteří mají zdravou stravu a dobrou ústní hygienu. I když je eroze skloviny v počáteční fázi neviditelná a asymptomatická, může se zhoršit a ovlivnit vzhled vašeho úsměvu a vést k příznakům, jako je hypersenzitivita dentinu, kazy a ještě závažnější zlomeniny zubů. Tělo využívá oxid uhličitý přítomný v našem dechu a vodu v našich slinách k vytvoření kyseliny uhličité, která rozpouští minerály, které se vážou na hydroxyapatit zubu, a tím jej přirozeně remineralizuje. Přirozená remineralizace však často nestačí k udržení silné skloviny, zatímco demineralizace se exponenciálně urychluje konzumací cukru a rafinovaných potravin.

Navíc sklovina dospělých neobsahuje žádné buňky, a proto se nemůže regenerovat. Jakékoli poškození je nevratné, protože neexistuje žádný biologický proces schopný opravit poškozenou sklovinu. Dentin vystavený orálnímu prostředí nelze ani regenerovat, protože usazování nového dentinu se vyskytuje na vnitřních plochách korunky, tedy v blízkosti zubní dřeně a nikoli na vnější straně.

Ochrana zubní skloviny:

Několik každodenních triků pomáhá předcházet erozi skloviny. Omezit by se měla například konzumace kyselých potravin a nápojů. Čištění zubů po jídle pomáhá udržovat přirozené pH úst a snižuje erozi způsobenou kyselinami. Je důležité čistit si zuby zubními kartáčky, které mají měkké štětiny šetrné ke sklovině, aby nedocházelo k mechanickému opotřebení.

Dobrým zvykem je také pravidelně navštěvovat svého zubního lékaře nebo dentální hygienu a nechat si vysvětlit péči o sklovinu.

Již více než 10 let se Biorepair® stará o zubní sklovinu.

Biorepair je jediná zubní pasta na světě, která obsahuje novou sklovinu v tubě díky biomimetickým molekulám microRepair®. Jiné zubní pasty obsahují složky, které lze v ústech znovu vytvořit pouze za určitých obtížných podmínek. S Biorepair jste okamžitě chráněni, když bakterie způsobující zubní kazy napadnou vaše ústa. Sklovina je napadena jako první a microRepair® je schopen okamžitě reagovat na útok uvolněním zinku, přírodní antibakteriální látkou, která bojuje proti bakteriálnímu plaku. Žádná jiná zubní pasta na světě to neumí! Účinnost Biorepair byla prokázána vědeckými testy na univerzitě v Bologni a externími instituty. Studie byly publikovány také v prestižních mezinárodních vědeckých časopisech.